MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Pigtittar 1262074
*
nr 126 2074
Pigtittar
Lenght: ()
underdel, 1800-tal
Estimate:
100
Sold:
SEK 550
Auction date:
Monday Mars 4 2002
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
1/3 15:24:46
1
100 kr
1/3 16:25:48
2
350 kr
3/3 12:06:21
1
200 kr
3/3 12:06:39
1
250 kr
3/3 16:16:39
3
500 kr
4/3 15:02:29
4
500 kr
4/3 15:02:46
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: pigtittar underdel
-
3043 DOORSTOP
EVA SCHILDT OCH MAJA STEN. Cast iron, ekollon, Sve..//
Present: SEK 700
Auction ends
in two days
3 juni at 19:52
-
3408 Fodral till tä..
Svenskt Tenn, Sweden, "The world is a book", 1993...//
Present: SEK 800
Auction ends
in two days
3 juni at 20:00
-
9322 LACQUER CASE
Japan, painted, delvist förgyllt, length. Length: ..//
Present: SEK 350
Auction ends
in two days
3 juni at 19:47
-
3221 FOUNTAIN PEN
Mont Blanc. Length: 12 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
3 juni at 18:16
-
3286 SAMI CRAFT
10 del ca, Kåsor Väskor,
Present: SEK 1100
Auction ends
in two days
3 juni at 19:11
-
3287 LAPPISH KNIFE
med mera, 3 pcs. Hornarbeten. Length: 4, 5-29 cm, ..//
Auction ends
in two days
3 juni at 18:25
*
Pigtittar
nr 126 2074
Pigtittar
Lenght: ()
underdel, 1800-tal
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 550 |
Auction date: |
Monday Mars 4 2002 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
1/3 15:24:46 | 1 | 100 kr |
1/3 16:25:48 | 2 | 350 kr |
3/3 12:06:21 | 1 | 200 kr |
3/3 12:06:39 | 1 | 250 kr |
3/3 16:16:39 | 3 | 500 kr |
4/3 15:02:29 | 4 | 500 kr |
4/3 15:02:46 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: pigtittar underdel
-
3043 DOORSTOP
EVA SCHILDT OCH MAJA STEN. Cast iron, ekollon, Sve..//
Present: SEK 700
Auction ends
in two days
3 juni at 19:52 -
3408 Fodral till tä..
Svenskt Tenn, Sweden, "The world is a book", 1993...//
Present: SEK 800
Auction ends
in two days
3 juni at 20:00 -
9322 LACQUER CASE
Japan, painted, delvist förgyllt, length. Length: ..//
Present: SEK 350
Auction ends
in two days
3 juni at 19:47
-
3221 FOUNTAIN PEN
Mont Blanc. Length: 12 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
3 juni at 18:16 -
3286 SAMI CRAFT
10 del ca, Kåsor Väskor,
Present: SEK 1100
Auction ends
in two days
3 juni at 19:11 -
3287 LAPPISH KNIFE
med mera, 3 pcs. Hornarbeten. Length: 4, 5-29 cm, ..//
Auction ends
in two days
3 juni at 18:25